Żywe Muzeum Dawnego Torunia

Zapraszamy do wspólnej podróży w czasie!


Żywe Muzeum Dawnego ToruniaKapsuła Czasu w swojej działalności stara się przybliżać w ciekawy, a zarazem możliwie jak najwierniejszy sposób realia życia przed wiekami. W naszej drużynie niczym w prawdziwej kapsule czasu zamknęliśmy świat dawnych zajęć i rzemiosł, charakterystykę średniowiecznego miasta i jego mieszkańców. Opowiadając Państwu o dawnym Toruniu prezentujemy przedstawicieli różnych warstw społecznych i różnych zawodów, tworzących późnośredniowieczne społeczeństwo toruńskie.

Mamy strażników miejskich i rzemieślników; mistrza, czeladników i terminatorów; kobiety i mężczyzn. Różne zawody, różne pasje i różne historie, które łączy osadzenie ich w świecie średniowiecza.

Krzywa Wieża ToruńNasze Żywe Muzeum Dawnego Torunia w okresie od maja do końca sierpnia 2018 roku prezentowaliśmy jako stałą wystawę mieszczącą się w Krzywej Wieży w Toruniu. Nasz pomysł na to miejsce cieszył się dużą popularnością i w nietuzinkowy sposób ożywiał tę słynną basztę. Ekspozycja obejmowała zbrojownię, fragment izby domowej oraz stanowiska rzemieślników: krawca, szewca-kaletnika, stolarza-snycerza, mincerza, malarza, zakątek piernikarski.

Aktualnie Żywe Muzeum Dawnego Torunia prowadzimy bez stałej ekspozycji, skupiając się na co dzień w realizowaniu żywych lekcji historii, teatrzyków historycznych, warsztatów i pokazów plenerowych, oprowadzaniu turystów po Toruniu oraz odtwarzaniu dawnych rzemiosł. W naszej pracowni działają krawcy, piernikarze, stolarze, snycerz, wikliniarz, szewc-kaletnik, twórca kolczug i szczytnik. Cały czas kładziemy nacisk na to, by we wszelkich naszych działaniach, każdego dnia, przybliżać Państwu świat sprzed wieków.

Zapraszamy do śledzenia nas na facebooku oraz do kontaktu z nami – z Kapsułą Czasu poznawanie historii to pasjonująca przygoda!